Какъв е жизненият цикъл на семейството?

Какъв е жизненият цикъл на семейството?

Всяко семейство преминава през определени стадии - навлизането във всеки един от тях означава реорганизация и установяване на ново равновесие. При неспособността за реорганизиране, започват и проблемите.

Стадий на независим живот
Този стадий представлява собствен идентитет. Целта му е да достигнем до емоционална и финансова независимост от семейството.

Стадий на партньорска/ брачна двойка
Тук целта е точно обратната - постигане на взаимозависимост и изграждане на ново семейство.

Стадий на родителстване 
Той започва от раждането на детето и завършва с края на неговото юношество. По време на този стадий, се осъществява процеса на адаптиране към две нови роли - тази на родител и тази на съпруг/а. По време на юношеството на детето има и промяна на взаимоотношенията, които му позволяват да достигне до по-голяма автономност.

Стадий на “празното гнездо”
Този етап бележи излизането от бащината къща на детето, когато е пораснало. Тогава се създава нова връзка с тях - такава, в която те заемат ролята на възрастен.

Късен стадий
Това е стадият, в които започва адаптирането към новите роли, освен на съпруг/ а, на тази на баба и дядо. Важно е да поддържаме индивидуалните си интереси и да се научим как да се справяме със загубата на близки хора. 

Защо това е важно?
Семейството, преминавайки през своя жизнен цикъл, израства. Промените, сами по себе си, представляват реорганизация, която разклаща равновесието на семейната система. За да може семейството да се запази цяло, трябва да се установи ново равновесие, а когато това не се случи,  има стагнация в даден етап. Неспособността семейството да премине в следващия етап на развитие, води до поява на проблеми във взаимоотношенията. Тогава партньорите започват да се карат, а това афектира и децата. Ако стагнацията е в по-късен стадий, отношенията между родителите и детето се нарушават. Истината е, че голяма част от семейните ни проблеми, могат да бъдат обяснени точно по този начин. Колкото и просто да звучи, това е начинът, по който конфликтите ни се зараждат.

Ако усещате затруднения и дисбаланс в семейните си отношения, не се колебайте да потърсите помощ от специалист, защото това може да афектира развитието на вашите деца. Психотерапевт К. Лазарова ще ви помогне да възвърнете хармонията във вашия дом, защото когато сме заедно, сме по-силни в преодоляването на препятствията ни!