Психолог Йовка Ванчева

Области на компетентност

Самоусъвършенстване, себепознание, себеувереност и самопомощ
Травматични преживявания
Справяне със стрес и тревожност
Детско-юношеска психология
Решаване на конфликти
Ненасилствена комуникация
Справяне с тъга, загуба
Взаимоотношения
Кариерно развитие

Демографски данни

Възрастни
Двойки
Деца
Юноши

Език

Български език

Йовка Ванчева

Психолог

Доктор по педагогическа и възрастова психология

Д-р Йовка Ванчева има над 30 годишен опит като преподавател към катедра Психология - ЮЗУ „Неофит Рилски“ Благоевград по различни психологически дисциплини: Социална Психология, Психология на ранната, детска и юношеска възраст, Психология на възрастните, Психология на общуването, Психология на развитието. С множество публикации в научни издания (книги, списания, годишници, учебници) и участия в национални и международни научни конференции, както и участия в редица научно-образователни и европейски проекти като обучител, академичен наставник, експерт-психолог. 

Допълнителни квалификации: Обучение по Когнитивно-поведенческа терапия - включва личен опит (200 часа), базови умения (оценка, когнитивно реструктуриране, формулировка, поведенчески експеримент, превенция на рецидив -120 часа). Курсът е акредитиран от БАКПП към „Институт за екология на мисленето” София; обучения за работа с психологични методики (Института по Психология-БАН) и със специализирана апаратура за психологични изследвания „Viena test system”.

С многогодишен опит в провеждането на социално-психологически и психодинамични тренинги и обучения за социални умения и ключови компетенции: ефективно общуване, управление на конфликти, асертивно поведение и др. 

От 2015г. развива дейност като психолог-консултант и психотерапевт. Областите на професионална компетентност включват проблематики като: трудности в общуването и взаимоотношенията; междуличностни конфликти; справяне с емоционални  и поведенчески затруднения; кризи в семейството, в партньорските взаимоотношения; трудности при възпитанието и отношенията родители-деца; детско-юношеско консултиране; самопознание и разширяване на личния опит; повишаване на личната ефективност; професионален подбор и професионално ориентиране; развитие и управление на потенциала на хората в организацията; изследване и психодиагностика на личността.

В консултативно-терапевтичната работа прилага предимно интегративния психотерапевтичен подход за личностна промяна - метода Схема терапия, техники и методи от когнитивно-поведенческата терапия. Когнитивният подход дава възможност да се разкрият и променят деструктивните модели на мислене и поведение на личността, да се работи за преодоляване на емоционални предизвикателства и трудности, за изграждане на удовлетворителни взаимоотношения и развитие на потенциала и силните страни за личностна промяна.